WSPÓŁPRACA Z NGO
Wartość udzielonych dotacji w 2023 r.:
588 446 zł
-25,82%
do roku 2022
18 podpisanych umów
W 2023 r. przeznaczono na realizację programu współpracy Gminy Białe Błota z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie 609.000,00 zł.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi obejmowała 3 zakresy zlecanych zadań.
Podpisano 18 umów z 14 organizacjami na realizację zadań publicznych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
3 umowy z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w ramach małego grantu,
11 umów z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej na podstawie ogłoszonych postępowań konkursowych,
2 umowy z zakresu upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w ramach małego grantu,
1 umowa z zakresu upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na podstawie ogłoszonego postepowania konkursowego,
1 umowa z zakresu pomocy społecznej.
Rozdysponowano na realizację zadań publicznych w 2023 r. łącznie kwotę 588.446,00 zł.
Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej:
Gminny Klub Sportowy SPÓJNIA
Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej wśród mieszkańców Gminy Białe Błota poprzez organizację zajęć z piłki nożnej
W ramach zadania zostały stworzone odpowiednie warunki do profesjonalnego szkolenia z zakresu piłki nożnej poprzez przeprowadzenie 2 treningów tygodniowo dla każdej z 10 drużyn oraz promowanie sportu, jako zdrowego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Organizowano rozgrywki klubowe i międzyklubowe na poziomie województwa i kraju. Postawiono na rozwój fizyczny, a dzięki pozyskanym środkom z dotacji prowadzone działania pozwoliły zwiększyć poziom wiedzy na temat piłki nożnej oraz wzrost poziomu umiejętności sportowych wśród 140 uczestników zadania.
Uczniowski Klub Sportowy CZAPLA BIAŁE BŁOTA
Festiwal Biegowo-Rolkarski 50 lat Gminy Białe Błota
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane na terenie sołectwa Ciele z wykorzystaniem infrastruktury drogowej, leśnej i zielonej. Połączenie dyscyplin biegowej z rolkarską pokazało jak dużym zainteresowaniem cieszą się te formy sportowe wśród mieszkańców Gminy Białe Błota. Trasy biegowe przewidywały dwa dystanse na 5 i 10 km natomiast trasa rolkarska została zorganizowana w formie półmaratonu, który był nowatorskim przedsięwzięciem na terenie gminy. Realizacja zadania przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania społecznego w aktywność fizyczną, promocję zdrowego stylu życia oraz rozwoju talentów sportowych. Udział w całym przedsięwzięciu wzięło ok 300 uczestników. Każdy otrzymał medal za udział oraz indywidualne wyróżnienia za wysoka lokatę.
Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w indywidualnych dyscyplinach sportu – sekcja JUDO
W ramach zadania prowadzono treningi i szkolenia dzieci i młodzieży w sekcji JUDO. Wzrastająca popularność dyscypliny spowodowała powstanie nowej grupy początkującej co zwiększyło liczbę odbiorców. Regularne treningi i wzrost kondycji uczestników przełożyły się na liczny udział w zawodach i zwiększenie lokat na podium. Zawodnicy brali udział w zawodach regionalnych gdzie zdobyli 3 złote medale, 3 srebrne i 8 brązowych. W Mistrzostwach Polski zawodnicy zajęli zasłużone 3 miejsce.
W wakacje zorganizowano z części środków z dotacji obóz szkoleniowy dla zawodników judo w zakresie taktyki i techniki judo.
Upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego:
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych DOBRY START
Święto Gminy Białe Błota
Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego czynnie włączyła się w organizację Święta Gminy Białe Błota zapraszając i dbając o cała obsługę artysty Kuby Szmajkowskiego. Wykonawca swoją popularność zdobył poprzez występ w popularnym formacie telewizyjnym The Voice Kids 2018 gdzie dotarł do finału. Jego występ na Święcie Gminy był drugim w Białych Błotach gdzie dał się poznać publiczności wcześniej jako solista zespołu 4Dreamers. Zgromadzona publiczność niewątpliwie była rzeszą jego fanów, która wtórowała za jego głosem znane utwory. Otwartość Kuby Szmajkowskiego na swoich fanów sprzyjała licznym spotkaniom po koncercie jak również wspólnym fotografiom. Zadanie zrealizowane przez Stowarzyszenie miało na celu upowszechnienie dostępu do kultury i jej lokacji w przestrzeni i szeroko pojętą promocję gminy.