SYSTEM OŚWIATOWY GMINY
realizowane Strategie i programy z obszaru oświaty
Głównym zadaniem realizowanym w obszarze oświaty jest zapewnianie uczniom jak najlepszych warunków i możliwości do indywidualnego rozwoju oraz stałego pogłębiania wiedzy. Gmina Białe Błota wykonuje zadania w tym zakresie, realizując jednocześnie następujące programy:
Program Polityki Zdrowotnej w zakresie walki z otyłością wśród uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych na terenie Gminy Białe Błota w latach 2020-2025,
Program polityki zdrowotnej "Program profilaktyczny zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie Białe Błota na lata 2020-2025",
Program "Posiłek w szkole i w domu",
Metropolitalna Karta Ucznia/Malucha dla mieszkańców Gminy Białe Błota.
Szczegółowe informacje znajdują się w części raportu dotyczącej Realizowanych polityk, programów i strategii.
OŚWIATA - PODSTAWOWE PARAMETRY
1 128
Liczba dzieci objętych nauczaniem przedszkolnym
Wskaźnik określa liczbę dzieci z terenu gminy w wieku 3 -6 lat objętych wychowaniem przedszkolnym w placówkach na terenie gminy.
1 167 dzieci w poprzednim roku
92,92%
Współczynnik skolaryzacji przedszkolnej
Wskaźnik określa stosunek liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat w placówkach na terenie gminy w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku z terenu gminy.
92% w poprzednim roku
23,10
Średnia liczebność oddziałów szkolnych i przedszkolnych
Wskaźnik określa ilu uczniów/wychowanków przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy/przedszkolny w szkole podstawowej lub w przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2023 r.) - w placówkach samorządowych.
23,37 w poprzednim roku
2,71
Średnia liczba etatów nauczycielskich na oddział w szkole lub przedszkolu
Wskaźnik określa ilu nauczycieli przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy/przedszkolny w szkole podstawowej lub w przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2023 r.) - w placówkach samorządowych.
2,65 w poprzednim roku
2 590
Liczba dzieci w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa liczbę dzieci pobierających naukę w szkołach podstawowych na terenie gminy.
2 615 w poprzednim roku
93,21%
Współczynnik skolaryzacji w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa jaki odsetek dzieci objętych obowiązkiem szkolnym pobiera naukę w szkołach podstawowych na terenie Gminy Białe Błota.
98% w poprzednim roku
8,51
Liczba uczniów na etat nauczycielski w szkole lub przedszkolu
Wskaźnik określa ilu uczniów/wychowanków przypada na 1 etat nauczycielski w szkole podstawowej lub w przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2023 r.) - w placówkach samorządowych.
8,78 w poprzednim roku
5,23
Wskaźnik efektywności zatrudnienia nauczycieli
Wskaźnik określa ilu uczniów potrzeba, aby sfinansować 1 umownie liczony etat nauczyciela.
5,48 w poprzednim roku
System oświatowy Gminy BIAŁE BŁOTA w 2023 r.
W roku szkolnym 2022/2023 Gmina Białe Błota prowadziła 3 szkoły podstawowe, 1 przedszkole gminne oraz 1 żłobek gminny w podziale na:
Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach,
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łochowie,
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach,
Gminne Przedszkole "Wróżka" w Białych Błotach,
Gminny Żłobek Integracyjny "U Misia" w Łochowie oraz jego filia w Zielonce (żłobek nie jest jednostką systemu oświaty) lecz służy realizacji zadań z zakresu opieki żłobkowej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Białe Błota, zapewnia Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach.
Szczegółowy schemat organizacji jednostek oświatowych przedstawia poniższa tabela.
Organizacja szkół i przedszkola w 2023 r.
Kadra nauczycielska oraz pracownicy administracji i obsługi
472
Liczba zatrudnionych pracowników ogółem w roku szkolnym 2022/2023
(stan na 30.09.2023 r.)
364
Liczba zatrudnionych nauczycieli w roku szkolnym 2022/2023
(stan na 30.09.2023 r.)
108
Liczba zatrudnionych pracowników administracji i obsługi w roku szkolnym 2022/2023
(stan na 30.09.2023 r.)
Kadra nauczycielska wg stopnia awansu zawodowego
W roku szkolnym 2022/2023 liczba nauczycieli wg stopnia awansu zawodowego kształtowała się następująco:
nauczyciele początkujący - 83 os. (23% ogółu),
nauczyciele mianowani - 94 os. (26% ogółu),
nauczyciele dyplomowani - 187 os. (51% ogółu).
Liczba postępowań dotyczących uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego - 35.
Liczba nauczycieli, którzy uzyskali wyższy stopień - 34 os.
realizacja zadań z zakresu oświaty na rzecz uczniów w 2023 r.
GMINNE PÓŁKOLONIE "Z PROFILAKTYKĄ NA TY"
Jak co roku, tak również w roku 2023 Gmina Białe Błota zorganizowała dla swoich najmłodszych Mieszkańców Gminne Półkolonie, a także kolonie wyjazdowe – zarówno zimowe, jak i letnie.
W półkoloniach zimowych, organizowanych w szkołach podstawowych w Białych Błotach, Łochowie i Przyłękach udział wzięło ponad 350 dzieci, które brały udział między innymi w zajęciach: sportowych, plastycznych, kulinarnych, szachowych, muzycznych, ceramicznych, zajęciach z robotyki i programowania. Ponadto dzieci odwiedziły park trampolin, udały się na basen, do kina, do Filharmonii Pomorskiej, a także na wycieczkę do Torunia.
Poza bogatą ofertą półkolonii zorganizowane zostały trzy obozy wyjazdowe w góry. Z tej oferty skorzystało 110 uczniów. W Poroninie oraz Lądku Zdroju uczyły się jazdy na nartach, odwiedziły kopalnię węgla, kopalnię złota, Muzeum Papiernictwa oraz Aquapark. Wzięły udział w kuligu z ogniskiem oraz wycieczce na Słowację.
W Gminnych Półkoloniach "Z PROFILAKTYKĄ NA TY", organizowanych tradycyjnie na początku wakacji letnich udział wzięło 770 uczestników, czyli 1/4 wszystkich dzieci w wieku szkolnym, uczęszczających do szkół podstawowych w Gminie Białe Błota. Poza masą codziennych atrakcji, które jak zwykle czekały na dzieci, prowadzone były zajęcia profilaktyczne przeciw uzależnieniom, tym razem pod hasłem „Bez internetu też jest fajnie”.
Gminne Półkolonie "Z PROFILAKTYKĄ NA TY", zorganizowane zostały wspólnie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białych Błotach, Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie, Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach oraz Centrum Obsługi Edukacji i Sportu.
Dowożenie uczniów do szkół gminnych w roku szkolnym 2022/2023
Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do i ze szkoły, jeśli droga dziecka do szkoły, w której obwodzie dziecko zamieszkuje przekracza odległości wskazane w ust. 2 omawianego przepisu.
Należy zauważyć, że sukcesywnie wzrasta liczba uczniów dowożonych do szkół w Gminie Białe Błota. W poprzednich latach dzieci były dowożone tylko do szkół w Białych Błotach, a od roku 2013 rozpoczęto dowożenie dzieci do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie. Od roku szkolnego 2021/2022 z dowożenia korzystają również dzieci dojeżdżające do Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach.
W roku szkolnym 2022/2023 dowożeniem objętych było 1107 uczniów (w roku szkolnym 2021/2022 - 974 uczniów) dojeżdżających do szkół podstawowych w Gminie Białe Błota, co stanowiło blisko 41% ogółu dzieci uczęszczających do szkół samorządowych w gminie Białe Błota. W roku ubiegłym było to 37%. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, w związku ze wzrostem ogólnej liczby uczniów w szkołach podstawowych – wzrosła również liczba uczniów dojeżdżających. Wzrost ten był dość znaczący i wyniósł aż 133 uczniów.
Realizując zadania wynikające z art. 39 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, gmina Białe Błota zapewnia bezpłatny transport do szkół integracyjnych znajdujących się poza gminą dzieciom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W roku szkolnym 2022/2023 – 47 uczniów korzystało z tego uprawnienia (w roku szkolnym 2021/2022 – 35 uczniów). Wzrost liczby uczniów niepełnosprawnych, którym Gmina Białe Błota zapewnia bezpłatny transport i opiekę podczas transportu do szkół znajdujących się poza naszą Gminą lub zwraca koszt takiego transportu rodzicom ucznia w sposób znaczący wpływa na całkowity oraz średni wzrost kosztów dowożenia uczniów.
W najbliższych latach wciąż należy się spodziewać wzrostu liczby uczniów objętych dowożeniem do szkół i placówek oświatowych. Na taką sytuację największy wpływ mają nowi mieszkańcy gminy, którzy najczęściej osiedlają się w miejscowościach ościennych.
W roku szkolnym 2022/2023 na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki oraz zwrot kosztów transportu dziecka niepełnosprawnego rodzicom lub opiekunom wydatkowano kwotę 1.665.473,16 zł.