Aktywność gminnych placówek oświatowych
Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego W BIAŁYCH BŁOTACH
W roku szkolnym 2022/2023:
Szkoła brała udział w wielu konkursach, zawodach, wystawach, na których uczniowie zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia.
W Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych uczniowie uzyskali 6 tytułów laureata i 6 tytułów finalisty.
Uczniowie klas 8 uzyskali na egzaminie zewnętrznym staniny 5-6 i 7.
Ogromny sukces odniósł nasz uczeń Tymoteusz Czapkowski, który został stypendystą Ministra Edukacji i Nauki.
Trzech uczniów naszej szkoły zostało stypendystami projektu „Prymus Pomorza i Kujaw” oraz jeden uczeń projektu „Humaniści na start”.
Wszyscy uczniowie, którzy tego potrzebują, mieli dodatkowe zajęcia rozwijające ich szanse edukacyjne. Były to zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne, psychoedukacyjne, dla dzieci z dysleksją. Orzeczenia o kształceniu specjalnym posiadało 68 uczniów, 262 uczniów opinie o pomocy psychologiczno-pedagogicznym.
Szkoła brała udział w licznych projektach i akcjach profilaktycznych. Były to: „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”, „Profilaktyka na Miarę”, „Różowa skrzyneczka”, „Edukacja 3.0”. Przeszkoleni nauczyciele realizowali program profilaktyczny rekomendowany przez MEiN „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” oraz model poznawczo-behawioralny Racjonalna Terapia Zachowań.
Szkoła zgłoszona została do projektów „Eko Śmieci” i Liga Czytelnicza.
W szkole działał Szkolny Klub Wolontariatu, który organizował wiele akcji pomocowych dla szpitali, schronisk, seniorów, społeczności lokalnej.
W 2023 roku w szkole realizowano innowacje pedagogiczne: „Gliniane skorupy”, „Zostaw wiadomość”, „ HAU ARE YOU? Wykorzystanie elementów kynoedukacji w prowadzeniu zajęć edukacyjnych z języka angielskiego”, „HOW ARE YOU? Jak nazywać i kontrolować emocje?”, „Porozmawiajmy o niepełnosprawności”,, „Tu i teraz”, „ Z miłości do natury”, „Alfabet logopedyczny”, „PENPALLING – przywracanie pisania listów do życia”, „Fajne przerwy bez hałasu”, „W oczekiwaniu na list … Poczta międzypolkoleniowa”.
Ważne miejsce zajmują zajęcia rozwijające zdolności i zainteresowania uczniów. Działa wiele kół zainteresowań, m.in: plastyczne, majsterkowicza, matematyczne, przyrodnicze, językowe, komputerowe, kulinarne, chemiczne, fizyczne, geograficzne, sportowe.
W 2023 r. powstał Szkolny Klub Morsa. Zakupiono basen i w soboty odbywały się spotkania odważnych uczniów, rodziców i nauczycieli.
W szkole działał chór CHANSON, który realizował Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Chór „wyśpiewał” Złote Pasmo w Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Kujawsko-Pomorskiego, w ramach ogólnopolskiego programu Akademia Chóralna 2023.
W szkole odbywało się dużo imprez, konkursów i zabaw. Również w ramach Aktywnych Sobót odbywały się zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne, muzyczne. Bardzo często organizowane były szkolne biwaki. Wychowawcy i nauczyciele organizowali bardzo dużo wyjść i wycieczek. Odbyło się 214 wycieczek, w tym 4 zagraniczne, do Berlina, Londynu, Danii i Drezna.
Szkoła zorganizowała obozy i półkolonie zimowe i letnie. Braliśmy udział w akcji letniej „Małe Miasto Białe Błota”.
Szkołą gościła gwiazdy sportu w ramach projektu „EKOAKTYWNI”, którego celem było kształtowanie i popularyzacja postaw proekologicznych i ochrony środowiska wśród dzieci.
Wraz z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy szkoła wzięła udział w projekcie dodatkowych zajęć dla uczniów z Ukrainy. Były to zajęcia z języka polskiego, zajęcia z tradycji, historii i kultury Polski, zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne i kompetencje kluczowe.
Szkoła zorganizowała
III Wojewódzką Konferencję dla Nauczycieli „Znajdź czas, by być”,
II Kujawsko-Pomorskie Igrzyska Lekkoatletyczne dla Nauczycieli i Pracowników Oświaty,
oba wydarzenia odbyły się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Uczniowie klas 4 brali udział w ogólnopolskim badaniu Timss – matematyka i przyroda, które oceniało skuteczność systemu edukacji w danym kraju. Byliśmy jedną z 150 wybranych szkól w Polsce. Z kolei uczniowie klas 8 zostali wybrani do badań diagnostycznych egzaminów ósmoklasisty z biologii i chemii.
W szkole wykonano wiele zakupów i remontów, m.in.: zakup nowych komputerów, laptopów dla nauczycieli i pracowników administracji oraz monitorów interaktywnych do 6 sal, wyposażenie Sali do zajęć sensorycznych, zakup nowych ławek i krzeseł, remont szatni, sanitariatów.
Więcej informacji na temat osiągnięć uczniów szkoły znajduje się w części raportu dotyczącej: Egzamin ósmoklasisty i osiągnięcia dzieci i młodzieży.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łochowie
W roku szkolnym 2022/2023 szkoła zorganizowała następujące wydarzenia:
XVI Międzyszkolny Konkurs Szachowy im. Mariana Rejewskiego
Konkurs rozgrywany pod patronatem Pani Janiny Sylwestrzak, córki Rejewskiego i Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty. Popularyzuje grę w szachy i przybliża postać Mariana Rejewskiego. Konkurs cieszy się dużym prestiżem w środowisku szachowym. Impreza o zasięgu regionalnym organizowana cyklicznie od 2001 roku.
Festiwal Mocy
Impreza, na którą przybyło ponad 360 osób (tyle mieliśmy mapek i tyle wydaliśmy), a osób było więcej. Festiwal miał na celu integrację środowiska lokalnego, rodziców z dziećmi, budowanie relacji, sprzeciw wobec wojen i konfliktów w szerokim tego słowa znaczeniu. Udało się “zatrzymać” rodzica w szkole, który z zaciekawieniem sam chciał w tej szkole pozostać (prawie do północy). Dużo treści z zakresu psychologii, pedagogiki. Impreza, w której przewodnikami po niej byli sami uczniowie.
XVII Koncert Nieśmiertelny
Cykliczny koncert w ramach obchodów święta szkoły integrujący społeczność lokalną i szkolną. Impreza jest okazją do prezentacji dorobku artystycznego uczniów naszej szkoły. Tradycją jest udział artystów spoza szkoły, którzy uświetniają II część koncertu
Wojewódzki Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych
Pierwsza edycja imprezy. Konkurs pod patronatem Wójta Gminy Białe Błota odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Konkurs odbył się 22 kwietnia 2023. Konkurs promuje radość muzykowania i śpiewania oraz daje możliwość wymiany doświadczeń.
Przygotowania do wdrożenia w szkole eksperymentu pedagogicznego
Podejmowanie trudu poszukiwania i wdrażania niekonwencjonalnych metod nauczania zostały uwieńczone przygotowaniem wniosku o przeprowadzenie w szkole eksperymentu pedagogicznego pn. „Edukacja Językowa Uczniów klas VI-VIII w Epoce Nowej Oralności”. Dokumentacja eksperymentu została przygotowana we współpracy z profesorami UKW w Bydgoszczy. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeśli wniosek uzyska akceptację Pani minister, od września 2024 roku na języku polskim w dwóch klasach przez kolejne trzy lata szkolne wdrażany będzie przywołany eksperyment.
Ekoaktywni - projekt mistrzyni olimpijskiej Magdaleny Fularczyk
Autorski program rozwoju edukacji ekologicznej, a dokładniej cykl turniejów, którego celem jest kształtowanie i popularyzacja postaw proekologicznych i ochrony środowiska wśród dzieci i ich rodziców.
VII koncert „Magia Świąt o chwilę stąd”
Coroczny Świąteczny koncert kolęd i pastorałek z udziałem uczniów naszej szkoły, absolwentów i zaproszonych gości. Koncert ma na celu wprowadzić w atmosferę świąt oraz integrację lokalnej społeczności. Impreza połączona jest z charytatywnym kiermaszem bożonarodzeniowym budującym relacje, integrującym społeczność szkolną i lokalną w celu niesienia pomocy potrzebującym.
Budujemy budki lęgowe dla ptaków
Była to II edycja imprezy organizowanej z Nadleśnictwem Bydgoszcz. Gromadzi uczniów, rodziców, nauczycieli którzy lubią majsterkować. Wspiera nas Fundacja „Zielone Jutro”.
Międzyszkolny konkurs “Co w lesie piszczy?”
Konkurs ma na celu upowszechnienie wiedzy o lesie wśród dzieci, podniesienie świadomości ekologicznej uczniów i kształtowanie proekologicznych zachowań, zachęcenie dzieci do rozszerzania swojej wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców, wspieranie najzdolniejszych wokalnie i plastycznie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności oraz dorobku artystycznego. Konkurs obejmuje cztery kategorie – konkurs wiedzy o lesie, konkurs plastyczny, konkurs informatyczny i konkurs piosenki.
XV Charytatywny Bal Karnawałowy
Impreza jest przykładem bardzo dobrej współpracy szkoły z rodzicami. Organizowany corocznie bal jest okazją do integracji społeczności szkolnej i przynosi wymierne efekty finansowe. Zebrano 32 tys. zł z przeznaczaniem na statutową działalności szkoły.
Wydanie monografii szkoły z lat 1924-1939
Historia szkoły spisana na podstawie materiałów źródłowych ilustrowana archiwalnymi fotografiami i ilustracjami dokumentów. Jest pracą naukową. 200 egzemplarzy, 222 strony.
Wyjazd chóru Sereno na Wileńszczyznę – rok szkolny 2023/2024
Wycieczka, podczas której szkolny chór Sereno zaprezentował swój dorobek artystyczny. Zespół uświetnił obchody Narodowego Święta Niepodległości obchodzone wśród rodaków zamieszkujących Litwę. Wydarzenie było elementem współpracy z polską szkołą niedaleko Wilna - Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie. Zawarto nowe przyjaźnie. Występ Sereno wywołał duże poruszenie wśród Polaków mieszkających w Wilnie, Rudominie i Mariampolu.
Więcej informacji na temat osiągnięć uczniów szkoły znajduje się w części raportu dotyczącej: Egzamin ósmoklasisty i osiągnięcia dzieci i młodzieży.
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach
W roku szkolnym 2022/2023 szkoła wzięła udział w następujących programach i projektach:
Ogólnopolski projekt „Centrum Mistrzostwa informatycznego”, dzięki któremu w szkole zostały zorganizowane dodatkowe godziny zajęć uczących profesjonalnego programowania.
Projekt „Lepsza przyszłość w dobrej szkole” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. W ramach realizowanego projektu w szkole realizowano bezpłatni zajęcia rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze, językowe oraz wspierające uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projekt realizowany w trzech szkołach podstawowych. Całkowita wartość projektu: 184.625,00
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – pozyskane środki na poszerzenie księgozbioru biblioteki w kwocie 15.000 zł.
Ponadto:
Szkoła zorganizowała następujące imprezy i wydarzenia:
Finał WOŚP,
Tydzień profilaktyczny „Zdrowa głowa to podstawa, zadbać o nią – ważna sprawa”,
Apel upamiętniający I rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie,
Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych” – realizacja filmu „Niezłomność, wiara, pamięć”,
„Przedwiośnie nad Jeziorem Jezuickim” – film zrealizowany w ramach projektu „Spotkanie z regionem”,
Szkolny konkurs Wielkanocy „Wianek na drzwi”,
Kiermasz Wielkanocy organizowany przez SKC,
Akademia z okazji „Święta Chrztu Polski”,
„Dzień dobra” – święto pomagania,
Światowego Dnia Ziemi „Co możemy zrobić dla Ziemi”,
Uroczyste obchody świąt majowych,
Festyn rodzinny „W klimacie PRL” , Dzień Patrona „Spotkanie z Janem od biedronki”,
Akcja „BohaterON”. Ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego,
Współpraca z telewizją Trwam przy realizacji filmu „To Polacy z Markowej”, w którym w rolach głównych wystąpili uczniowie z SP Przyłęki oraz ich rodzice.,
30 finał akcji „Sprzątanie świata”,
„Nadniemeński piknik w Przyłękach” Narodowe czytanie „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej,
Dzień ziemniaka- szkolny konkurs na „Cudaka z ziemniaka”,
„Gminne Święto Latawca”- konkurs lotów latawców,
Zbiórka karmy dla kotów i psów ze schroniska w Bydgoszczy „Paczka dla kundelka”,
Uroczystość pasowanie na ucznia szkoły,
Zaduszki z ks. Janem Twardowskim,
Akademia szkolna charytatywna- „Dzień ubogich”,
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości „W duchu patriotyzmu”,
„Szkoła pamięta” – akcja porządkowania opuszczonych grobów na cmentarzu parafialnym,
Akcja profilaktyczna- ważenie tornistrów „Zdrowy kręgosłup”,
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej,
„Dzień pluszowego misia”- konkurs szkolny dla kl. 0-3,
Konwencja praw dziecka- szkolny konkurs,
Warsztaty bożonarodzeniowe,
Plebiscyt życzliwości,
Kiermasz bożonarodzeniowy,
Rodzinny konkurs bożonarodzeniowy „Ozdoba świąteczna”,
Akcja charytatywna- „I ty możesz zostać Św. Mikołajem” - zbiórka darów,
Warsztaty przedszkolaków z seniorami UTW,
Mikołajkowe przedstawienie „Bądźmy razem”,
Akcja charytatywna- zbiórka darów dla podopiecznych Centrum Pomocy Kobiet w Bydgoszczy,
Zbiórka dla podopiecznych Warszawskiego i Łódzkiego Hospicjum oraz Fundacji Gajusz i Fundacji Odzyskać Radość,
„Koncert dobrych życzeń” – Koncert przedświąteczny dla społeczności szkolnej.
Szkoła została wyróżniona przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy za osiągnięcie wysokich wyników na Egzaminie Ósmoklasisty.
Więcej informacji na temat osiągnięć uczniów szkoły znajduje się w części raportu dotyczącej: Egzamin ósmoklasisty i osiągnięcia dzieci i młodzieży.
GMINNE PRZEDSZKOLe "WRÓŻKA” W BIAŁYCH BŁOTACH
W roku szkolnym 2022/2023:
Nauczyciele w ramach pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w celu uatrakcyjnienia procesu kształcenia, realizowali z dziećmi różnorodne programy, uczestniczyli w akcjach i projektach edukacyjnych, min.:
Ogólnopolska akcja: Szkoła pamięta,
Ogólnopolska akcja: Szkoła do hymnu,
Ogólnopolska Akcja: Dzień Ziemi - współpraca z Nadleśnictwem Bydgoszcz oraz Gminą Białe Błota,
Ogólnopolska Akcja „Biała wstążka” działania przeciw przemocy,
Eko Eksperymentarium - ogólnopolski projekt ekologiczny pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
Ogólnopolska akcja „# Sprzątamy dla Polski”- VI edycja pod patronatem Prezesa Rady Ministrów,
Ogólnopolski Klub Wiewiórka PCK,
Profilaktyka chorób pasożytniczych: owsica, wszawica, świerzb - akcja organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Bydgoszczy,
Projekt KPCEN w Bydgoszczy – „Waga Środowiska”,
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy" edycja III,
„Uczymy Dzieci Programować” - ogólnopolski program pod patronatem MEN,
„Zabawa sztuką" - ogólnopolski Projekt Edukacyjny opracowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i miesięcznik „Bliżej Przedszkola”,
Ogólnopolska Akcja: „Cała Polska czyta dzieciom”,
„Mały Miś w świecie wielkiej literatury”- projekt edukacyjny,
„Mamo, tato wolę wodę”- program dla przedszkoli,
„Zdrowo i Sportowo”- akcja,
„Fonolandia”- projekt edukacyjny,
„Emocyjki czyli bajki pomagajki”- projekt edukacyjny,
„Czy to SmoK, czy SmoG?” program ekologiczny,
„Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko”- projekt edukacyjny,- Projekt czytelniczy „Przedszkolakowe mole książkowe”,
Projekt „Bohater Tygodnia”,
Akcja „Sprzątanie Świata”,
Projekt edukacyjny – „W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch”.
Nauczyciele opracowali i wdrożyli w pracy z dziećmi innowacje pedagogiczne oraz programy i projekty własne:
Projekt własny – „Moja Głowa pełna Marzeń i pomysłów” – metody twórcze,
Innowacja pedagogiczna „Zabawy sensoryczne w przedszkolu”,
Innowacja „W świecie zmysłów”,
Program własny- „Mali Eistani Matematyki”,
Projekt edukacji kulturalno – społecznej „ Przedszkolny sevoir-vivre”,
Program własny - „Sylabowe A,B,C”,
Innowacja - „Tańce narodowe i regionalne jako droga do poznania kultury wybranych regionów polski”,
Innowacja pedagogiczna - „Czytamy ślizgająco- przygotowanie do nauki czytania i pisania metodą glottodydaktyki”,
Innowacja pedagogiczna - „Moje sprawne rączki”- rozwijająca motorykę małą,
Program własny - „Cztery łapy” - program zajęć terapeutycznych,
Program własny - „Cztery pory roku” – program zajęć logorytmicznych,
Innowacja pedagogiczna - „ Zabawy badawcze odkrywamy świat”.
Przedszkole brało udział i organizowało akcje charytatywne:
Udział w Świątecznej Zbiórce Charytatywnej „Biały Miś”- zbiórka zabawek dla dzieci przebywających w bydgoskich szpitalach,
Udział w akcji „Onk -Dzieci listy piszą”,
Udział w Ogólnopolskim Konkursie Charytatywnym „Ile waży Święty Mikołaj”,
Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy,
Zbiórka charytatywna dla Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy,
Zbiórka nakrętek dla Patryka,
Udział w Ogólnopolskiej Akcji: „Góra Grosza”.
W przedszkolu organizowano wycieczki i wyjazdy grupowe min. do:
Starego Jarużyna (Alpakowy ogród),
Wioski świętego Mikołaja (Solec Kujawski),
Opery Nova w Bydgoszczy,
Filharmonii w Bydgoszczy,
Manufaktury słodyczy w Bydgoszczy,
Planetarium, zwiedzanie starówki w Toruniu,
Wioski Ginących Zawodów – Skansen w Koronowie,
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy,
Zagrody edukacyjnej: Ranczo u Amadeusza w Bielawach koło Nakła,
Wioski Ginących Zawodów – skansen w Koronowie.
W przedszkolu organizowano konkursy wewnątrz przedszkolne oraz konkursy gminne pod patronatem Wójta Gminy Białe Błota:
Przedszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej „Singing Fairy”- Edycja świąteczno-zimowa,
Przedszkolny Konkurs Plastyczny „Jesienne cudaki”,
Przedszkolny Konkurs Ekologiczny „NAKRĘTKOŻERCY”,
Konkurs Przedszkolny „OGRÓDEK WIOSENNY ZA MOIM OKNEM”,
Gminny Konkurs Plastyczny „MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKI AUTORSTWA A. STELMASZYK” 3-4 latki -I miejsce; 5-6 latki: I miejsce, II miejsce, III miejsce,
I Białobłocka Olimpiada Przedszkolaków „RUCH TO ZDROWIE–3-4 latki: miejsce- I, II, III; 5-6 latki: miejsce II i III,
Gminny Konkurs Fotograficzny: „MOJA OKOLICA W OBIEKTYWIE”, organizator: Gminne Przedszkole „Wróżka” W Białych Błotach: miejsce II i miejsce III oraz 3 wyróżnienia,
Przedszkolny Rodzinny Konkurs Plastyczno-Techniczny ,,NAJPIĘKNIEJSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY”.
Więcej informacji na temat osiągnięć uczniów szkoły znajduje się w części raportu dotyczącej: Egzamin ósmoklasisty i osiągnięcia dzieci i młodzieży.
Gminny Żłobek Integracyjny "U Misia" W ŁOCHOWIE
Gminny Żłobek Integracyjny „U Misia” w Łochowie oraz filia żłobka w Zielonce gości wszystkich Milusińskich codziennie w godzinach od 6.30 do 17.00. Oba budynki są przestronne, doświetlone, przyjazne, położone w spokojnej okolicy lasów, z dala od zgiełku, z przestronnymi terenami rekreacyjnymi. Oba żłobki oferują codzienną opiekę, edukację i wychowanie oraz potrzebne Dzieciom wsparcie wykwalifikowanej kadry i terapeutów. Obiekty posiadają własne zaplecze terapeutyczne i jako jedni z niewielu żłobków mają certyfikowany system zarządzania oraz certyfikowany system żywienia dzieci zgodnie z normą ISO: 22000". Mottem pracy żłobka jest hasło: „Dla nas zawsze najważniejsze jest Dziecko”.
Wydarzenia organizowane w Gminnym Żłobku „ U Misia” w Łochowie w 2023 roku:
Styczeń
W obu żłobkach z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowano konkurs polegający na przeczytaniu przez Babcię, bądź Dziadka wybranej , ulubionej rymowanki lub bajki swojemu wnukowi/wnuczce i przesłanie nagrania do placówek. Nagrodą w konkursie było wspólne wyjście do kina. Niestety z powodu bardzo wielu zachorowań wśród dzieci jak i dorosłych nie mogliśmy zdecydować się na spotkanie z Babciami i Dziadkami i wspólne zabawy na salach. Dlatego też w dniu 20 stycznia za pośrednictwem Rodziców Seniorzy otrzymali prezent w postaci nagranych przez opiekunów wraz z dziećmi występów poświęconych temu Świętu.
Luty
Jak co roku dzieci w obu placówkach bawiły się na Balu Karnawałowym ( 17.02 Zielonka, Łochowo).Barwnie przystrojone sale pełne dekoracji – balonów, konfetti, ozdób związanych z okresem karnawałowym zachęcały maluszki do wspólnych pląsów. Nie zabrakło przebrań zarówno dzieci jak i cioć, wspólnych tańców, konkursów, zabaw z bańkami i innymi rekwizytami, aby najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na zabawę. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek, wzięły udział w sesji zdjęciowej, aby mieć pamiątkę po tym wydarzeniu.
Kwiecień
W żłobkach wszyscy razem obchodziliśmy Święta Wielkanocne gromadząc się przy jednym stole na śniadaniu wielkanocnym ( Łochowo 03.04, Zielonka 04.04), wraz z zaproszonymi gośćmi dzieci celebrowały zbliżające się święta .Najstarsza grupa zaprezentowała co znajduje się w każdym koszyczku wielkanocnym i jakie potrawy spożywamy z tej okazji.
Maj
W tym roku coroczny piknik rodzinny pt: „ Rodzinnie, Zdrowo i bezpiecznie” zorganizowano w Łochowie w dniu 19.05 pod patronatem Wójta Gminy Białe Błota Dariusza Fundatora. Bawiliśmy się na terenie ogrodu żłobka , na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Dzieci mogły skorzystać z ogromnej ilości atrakcji przygotowanych na tę okazję. Zaproszono całe rodziny, tak aby wszyscy mogli spędzić czas razem. Było malowanie buziek, plecenie warkoczyków, zabawy z masą plastyczną, sensorycznymi makaronikami, układanie puzli, tańce z chustą. Rodziny brały udział w przygotowanych konkurencjach/zabawach zdobywając punkty za wykonane zadania .Po wypełnieniu specjalnych punktowanych kart otrzymywali wylosowany prezent. Nikt nie odszedł bez nagrody. Wszyscy aktywnie spędzali czas na placu zabaw, mogłi dzięki obecności wszystkich służb mundurowych zapoznać się z atrybutami i działaniem Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, Policji, Ratownictwa Wodnego .Podziwiać można było pojazdy niosące Nam pomoc, porozmawiać z ratownikami, strażakami, policjantami, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Wewnątrz żłobka odbywały się seanse kina sferycznego gromadząc za każdym razem komplet publiczności. Podczas pikniku nie zabrakło również pysznego jedzenia, tym razem przygotowanego w wersji wegańskiej, były przepyszne hamburgery , kanapki, bigos, lemoniady, gofry, przekąski itd.
Czerwiec
Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka 01.06 uczczono wspólnymi zabawami wszystkich żłobkowych grup na ogrodzie. Były zabawy sensoryczne, wyścigi z piłkami, pląsy z chustą animacyjną, tańce w rytm muzyki, zabawy na placu zabaw, bańki mydlane, malowanie buziek i oczywiście słodki poczęstunek dla wszystkich podopiecznych.
Jak co roku pożegnaliśmy również naszych absolwentów, którzy poszli do przedszkoli. Uroczyste zakończenie roku odbyło się 13.06 w Łochowie i 14.06 w Zielonce. Dzieci przedstawiły przygotowany program artystyczny, po czym nastąpiło rozdanie dyplomów i pamiątkowych prezentów, a także poczęstunek dla dzieci i rodziców.
Sierpień
Żłobek wziął także udział w Święcie Gminy w dniu 26 .08. Zaproponowaliśmy dzieciom zabawy plastyczne, sensoryczne ,malowanie buziek, które zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem, zabawy z bańkami mydlanymi, chustą I piłkami.
W dniach od 28.08 do 31.08 dla wszystkich nowych dzieci przyjętych do żłobka na rok szkolny 2023/24 zorganizowaliśmy zajęcia adaptacyjne. Podczas dwugodzinnych spotkań rodzice mogli obejrzeć placówki, wypełnić dokumenty ,porozmawiać z opiekunami, ale przede wszystkim wspólnie spędzić czas podczas zabawy .Opiekunowie starali się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących funkcjonowania dzieci na poszczególnych grupach, nauczyć pierwszych piosenek, rymowanek i zabaw, tak aby okres adaptacji był jak najłatwiejszy.
Grudzień
W dniu 02.12 w obu placówkach odbyło się malowanie bombek z inicjatywy Rady Rodziców, którzy postanowili zintegrować rodziców i włączyć się do okresu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Zgromadzone rodziny przy wspólnych stołach ozdabiały bombki i dekorowały upieczone pierniczki. Piękne bombki na koniec spotkania zostały powieszone na naszych choinkach i wspaniale je zdobiły.
Corocznie w żłobkach obchodzimy także Wigilię Bożego Narodzenia (12.12.Zielonka, 13.12 Łochowo) podczas której wspólnie spożywamy posiłek. Tak było i tym razem. W tym roku dzieci nie prezentowały jak należy prawidłowo udekorować stół wigilijny, tylko wspaniale zatańczyły i zaśpiewały kolędy i piosenki dla swoich kolegów i koleżanek, a także zgromadzonych gości. Wykonane zostały także pamiątkowe zdjęcia maluszków.
CENTRUM OBSŁUGI EDUKACJI I SPORTU W BIAŁYCH BŁOTACH
Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, działającą w formie Centrum Usług Wspólnych w rozumieniu art. 10a, 10b, 10c ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w celu zapewnienia wspólnej obsługi jednostkom , w tym szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym jest Gmina Białe Błota, Gminnemu Przedszkolu „Wróżka” w Białych Błotach oraz Gminnemu Żłobkowi Integracyjnemu „U Misia” w Łochowie.
Centrum Obsługi Edukacji i Sportu poza realizacją zadań wynikających ze wspólnej obsługi prowadzi również prace związane z bieżącym utrzymaniem obiektów sportowo-rekreacyjnych. Ponadto, wykorzystując posiadaną bazę sportowo-rekreacyjną, a także bazę jednostek obsługiwanych włącza się aktywnie w różnego rodzaju organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Imprezy zorganizowane w 2023 r.:
Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta - w dniu 06.01. 2023 r. odbył się turniej Tenisa stołowego o Puchar Wójta. W Turnieju wzięło udział aż 44 zawodników (w tym 3 zawodniczki).
Bieg Trzech Króli - Blisko 70 drużyn stawiło się na starcie siódmej edycji Biegu Trzech Króli, zorganizowanego staraniem m.in. UKS „Czapla” w Białych Błotach. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją biegu objął Piotr Król, poseł na Sejm RP.
Obchody Święta Flagi - Kilka pokoleń mieszkańców gminy połączyły tegoroczne obchody świąt majowych, zorganizowane na stadionie sportowym przy ul. Gronowej w Białych Błotach. Taki był zamysł organizatorów, by radość z okazji 232. rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi we wspólnym śpiewie i tańcu wyrazili zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi mieszkańcy.
Dzień sąsiada - 26 maja 2023 roku, z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada, odbyła się wyjątkowa uroczystość na terenie „Pszczelego Zakątka" w Białych Błotach. Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka, Wojciech Oskwarek, przyjął zaproszenie Wójta Dariusza Fundatora i wraz z przedstawicielami gminy wziął udział w ceremonii posadzenia klonu, który symbolizuje sąsiedzką przyjaźń i dobre stosunki pomiędzy naszymi gminami.
Spartakiada młodzieży z całego województwa - Kolejna lekkoatletyczna spartakiada młodzieży z całego województwa w Białych Błotach! Drużyna dziewcząt z białobłockiej szkoły podstawowej stanęła na najwyższym stopniu podium.
Rodzinny festyn rowerowy - W dniu 10.06.2023 r. Wójt Gminy Białe Błota - Dariusz Fundator w asyście wiceprzewodniczącej Rady Gminy Białe Błota - Anny Banaszek, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie - Mirosława Donarskiego, wiceprzewodniczącej Rady Rodziców Szkoły - Anny Zadereckiej oraz Sołtysa Łochowa - Sebastiana Tomickiego dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierając tym samym pierwsze w naszej Gminie Miasteczko Rowerowe
Uroczystość ta odbyła się podczas Rodzinnego Festynu Rowerowego, zachęcającego Mieszkańców do jak najczęstszego korzystania z tego ekologicznego i bardzo zdrowego środka transportu. Warto tutaj zaznaczyć, że do Szkoły w Łochowie codziennie rowerem dojeżdża około 450 uczniów. Dlatego tak ważna jest edukacja związana z bezpieczeństwem na drodze
Igrzyska lekkoatletyczne - drugą już edycję Kujawsko-Pomorskich Igrzysk Lekkoatletycznych Nauczycieli i Pracowników Oświaty uroczyście zainaugurowano w środę, 14 czerwca na stadionie w Białych Błotach. Do rywalizacji w czołowych dyscyplinach Królowej Sportu zgłosiła się kadra pedagogiczna oraz pracownicy administracyjni szkół - w sumie 150 zawodników z 20 miejscowości. Igrzyska zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Szkołę Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, przy aktywnym wsparciu Centrum Obsługi Edukacji i Sportu oficjalnie rozpoczął Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Paweł Zuehlke, Zastępca Wójta Gminy Białe Błota. W uroczystym otwarciu sportowej imprezy uczestniczył również Andrzej Kubiak, Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w bydgoskim Starostwie Powiatowym razem z Rafałem Kensikiem, pomysłodawcą nauczycielskich igrzysk lekkoatletycznych.
Rowerowa Stolica Polski - W sobotę 26.06.2023 r. cykliści z Gminy Białe Błota mogli dołączyć do przejazdu rowerowego w ramach Rowerowej Stolicy Polski i udać się do mariny w Nakle n. Notecią. Do bydgoskiej grupy na czele z Prezydentem Miasta Bydgoszczy Rafałem Buskim dołączyli w Łochowie Wójt Dariusz Fundator wraz ze swoim zastępcą Pawłem Zuehlke. Cała grupa liczyła ponad 170 uczestników.
Święto Gminy- w sobotę 26 sierpnia na placu przy ulicy Chlebowej w Białych Błotach odbyło się Święto Gminy. Mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji takich jak: bezpłatne dmuchańce, rozgrywki siatkówki plażowej o Puchar Wójta, animacje i zabawy, miasteczko sensoryczne, zabawy sportowe. Ponadto podczas Święta Gminy wystąpili również lokalni artyści, a gwiazdą wieczoru był zespół Velvet.
Gminne Święto Latawca - W sobotę 30 września odbyło się Gminne Święto Latawca pod patronatem Wójta Gminy Białe Błota Dariusza Fundatora oraz Proboszcza Parafii WNMP w Przyłekach.
IV Turniej Służb - w dniu 05.11.2023 r., odbył się IV Turniej Służb o Puchar Wójta Gminny Białe Błota Dariusza Fundatora. W turnieju wzięli udział między innymi: Szpital Uniwersytecki nr 2 dr. J. Biziela, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy oraz Urząd Gminy Białe Błota.
Bieg Niepodległości - Gmina Białe Błota godnie uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Zaangażowanie wielu instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych dało niesamowity efekt i całe spektrum możliwości uczestnictwa w tym święcie, a uczestnictwo całych rodzin od maluchów po dziadków po raz kolejny pokazało, że potrafimy Razem zrobić coś Wielkiego i Wartościowego!
Jarmark Świąteczny - w dniu 09.12.2023 r., Mieszkańcy naszej Gminy uczestniczyli w zorganizowanym Jarmarku Świąteczny połączony z integracyjnym spotkaniem, który w tym roku odbył się przy kościele parafialnym pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. Podczas Jarmarku można było nabyć ozdoby świąteczne, wspaniałe rękodzieło wykonane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Cielu , Warsztat Terapii Zajęciowej "Dąb" przy GOPS w Białych Błotach , Kluby Senior+ w Gminie Białe Błota, a także przepyszne smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Słoneczniki”, Sołectwo Białe Błota oraz Parafię pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. Atrakcją była też bezpłatna fotobudka 360° oraz animacje dla dzieci przygotowane przez Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach oraz Gminne Przedszkole „Wróżka” Białe Błota.
Zdjęcia i dodatkowe informacje w zakresie realizacji ww. przedsięwzięć przedstawiono w obszarze Działalność kulturalna i Działalność sportowa.