CZYTELNICTWO GMINNE

Biblioteki w 2023 r. uczestniczyły projektach Instytutu Książki „Mała książka wielki człowiek” oraz „#tatateżczyta”. W 2023 r. zakupiono 383 nowe książki na łączną kwotę 18.344 zł.

Biblioteka w Białych Błotach

Liczba odwiedzin
w 2023 r.

2 385 odwiedzin w 2022 r.

Liczba wypożyczeń
w 2023 r.

2 385 wypożyczeń w 2022 r.

Liczba aktywnych czytelników w 2023 r.

145 aktywnych czytelników w 2022 r.

Biblioteka w Łochowie

Liczba odwiedzin
w 2023 r.

3 632 odwiedzin w 2022 r.

Liczba wypożyczeń
w 2023 r.

10 510 wypożyczeń w 2022 r.

Liczba aktywnych czytelników w 2023 r.

426 aktywnych czytelników w 2022 r.

W 2023 r. cały księgozbiór biblioteki w Białych Błotach został przeniesiony do nowej siedziby GCK. W Bibliotekach przeprowadzono 95 przedsięwzięć upowszechniających czytelnictwo, w których uczestniczyło 2.015 użytkowników. Były to zajęcia m. in. o charakterze lekcji bibliotecznych, warsztatów plastyczno-literackich, poranków bibliotecznych w czasie ferii zimowych, warsztatów i spotkań dla dzieci w czasie wakacji letnich, spotkania klubów książki, spotkań autorskich oraz obchody ważnych dat w kalendarzach bibliotecznych.

W 2023 r. Biblioteki współpracowały z lokalnymi placówkami. Przedszkolami: ,,Tęczowe przedszkole”, ,,Zakątek przedszkolaka”, „Wróżka” z Białych Błot, „4 Pory Roku" z Ciela, Pro-Integris, „Iguś”, „Korona” oraz z Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie oraz Szkołą Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, a także z Kubem Seniora Senior+.

działania upowszechniające czytelnictwo:

tydzień bibliotek

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowano:

Narodowe czytanie

Gminna biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody akcji Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Lekturą dwunastej edycji była powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem". 11 września wraz z Kluby Senior+ w Gminie Białe Błota wyruszono z budynku Gminnego Centrum Kultury i powędrowano na ławeczki przy kładce nad kanałem. W tych pięknych okolicznościach przyrody stworzono okazję do posłuchania i poczytania lektury.

kluby biblioteczne

W łochowskiej bibliotece działają dwa kluby czytelnicze:

PROMOCJA CZYTELNICTWA

W bibliotekach świętowano takie okazje jak Walentynki czy tłusty czwartek (wykład o kobietach wieków średnich połączony z degustacją pączków i chruścików przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Słoneczniki). Wspólnie z najmłodszymi obchodzono takie święta jak: Dzień Kropki, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Serca, Urodziny Pluszowego Misia, Mikołajki.